galerie

Dovolená s Jetelem 2004

| Fotogalerie (61) | Text |

Termín 4-8.7.2004

Neděle 4.7.2004
Tak se zase sešel rok s rokem a my vyrážíme v pořadí na jedenáctý ročník dovolené s Jetýlkem.

Cestujeme Jetelovic vozem v obsazení : Jetel + Blanka z Č.B., Peťa Tesařů - nástup Dubné, Jíťa Soukupů - nástup Smrkov a Peťa Mašků cestuje z Liberce, abychom ji mohli nabrat v Táboře.

První zastávkou na naší cestě na jižní Moravu je Zámecká restaurace v Třešti, kde si objednáváme svůj první společný oběd. O třináct kilometrů dále si prohlížíme historickou Telč a procházíme prohlídkovou trasu A místního zámeckého komplexu. Původně plánovaný Dačický zámek stíháme letem světem z parku, ale nezbytnou společnou fotku u dačické kostky cukru si nenecháme ujít. Další historickou památkou je zámek v Jemnici, která je ale ve stádiu velkých a pravděpodobně dlouhých oprav. Poslední úsek cesty se nám prodlužuje o další z mnoha dnešních objížděk (tentokráte se jedná o zavřený most), ale i tu brzy zdoláváme a sjíždíme ke kempu Bítov - Horka.

Po zaplacení dvou mocí a postavení stanů se Jetel na tento týden ujímá vaření a my mu moc fandíme. Po výborné hrachové polévce a odehraných žolíkách zalézáme do stanů a přejeme si dobrou noc. Důležité postřehy z kempu:

  1. moc lidí
  2. moc peněz
  3. nemáme židličky a stoleček (během dovolené slyšíme jistě mnohokrát)
  4. není nad klasický velký stan

Pondělí 5.7.2004
Ranní příchod slunce Jetel přivítal koupelí v nedaleké vranovské přehradě. Po vynikající snídani v trávě jsme vyrazili směr Bítov. Po půl hodině příjemné procházky se před námi objevilo průčelí hradu Bítova. Prohlídka interiéru hradu byla zajímavá jen průvodce poněkud divně mluvil. Po několika povinných fotografiích jsme se vrátili do kempu na oběd. Měli jsme výbornou gulášovou omáčku od maggi s těstovinami. Kdybych si název omáčky nepřečetla na skleničce asi bych nevěděla jaká je to příchuť. Prostě bez chuti a bez zápachu. Po obědě jsme naskákali do auta a zamířili do Vranova. Prohlídka zámku i okolí byla nádherná. Už jsme zapomněli na strastiplnou cestu do hrozného kopce k zámku. Než jsme se vydali na zpáteční cestu k autu stačili jsme ještě zhlédnou výstavu krajek. Když jsme se vrátili do kempu, bylo, už pozdní odpoledne. Jetel nám připravil výbornou večeři (jako vždy), potom následovala sprcha a otázka co s načatým večerem. V kempu jsme se dozvěděli, že na zřícenině hradu Cornštejn bude večer rytířské ohňové klání. Řekli jsme si proč ne a vyrazili. Před hradní branou byla hrozně dlouhá fronta. Po půlhodinovém čekání se brána otevřela. Dav se vyvalil dovnitř, ale zasekli jsme se u druhé brány. Tam nastaly problémy s prodejem lístků. Když jsme se konečně dostali dovnitř našli jsme si pěkná místečka a čekali. Čekání se opět protáhlo, protože spousta lidí ještě čekala před branou. Mraky a bouřka nad námi se honily a tak to vypadalo, že každou chvilku zmokneme. Rytířské klání jsme ve zdraví přežili a po hodinovém představení vyrazili zpět ke stanům. Dnes, už toho programu bylo dost. Do spacáků a dobrou noc.

Úterý 6.7.2004
Dnes se probouzíme do deštivého rána. Balíme v kempu Bítov a přesouváme se do historického Znojma. Vzhledem k množství památek sháníme profesionálního průvodce, ale za šest set korun českých si tento nadstandard nakonec odpouštíme.

Prvním zastavením při prohlídce města se stává Radniční věž, odkud se nám naskýtá výhled na celé Znojmo i daleké okolí. Po té si prohlížíme 3 ze 4 pater místního podzemí. Stále prší, tak zalézáme do nejbližší restaurace na oběd.

Podle informací ze získaných materiálů nastupujeme u kostela sv. Mikuláše do turistického vláčku s představou, že takto shlédneme veškeré památky. Nabídka prohlídky Louckého kláštera je ale natolik lákavá, že vláček opouštíme a zakupujeme vstupenku k prohlídce. Jako prezent dostáváme i třetinkové Veltlínské zelené od firmy Znovín. Ta zde má obrazovou galerii, expozici vinařství, bednářství a sklepní prostory plné láhví vínka. Než však přichází samotná ochutnávka 5 druhů vín, navštěvujeme také kryptu pod zdejším kostelem, který je součástí areálu. Klášter je po stopadesátiletém obývání vojsky notně vybydlen a tak nejzajímavějšími prostory se stává sklepení s 655 tisíci láhvemi moravského vína. Hodinu a půl dlouhou prohlídku ukončujeme v prodejně vín, kde každý utrácíme nějaký peníz. Zde také končí naše prohlídka Znojma.

Další zastávkou je nedaleká vesnička Slup, kde navštěvujeme do padesátých let minulého století funkční velkopanský vodní mlýn. Tato technická památka nás mile překvapuje svým výborným stavem.

O něco horší je to se zámkem v Jaroslavicích, na jehož opravu by stačilo několik málo desítek miliónů. V době své největší slávy jistě úchvatný zámecký komplex, nyní však zde nalézáme ruinu se dvěma rozzuřenými psy.

Konečnou dnešního dne se stává kemp Pasohlávky, který se nachází pod Pavlovskými vrchy u Novomlýnských nádrží. Toto "malé město" několikrát projíždíme, než nacházíme trochu kloudné místo k utáboření. Moc lidí, aut a bahna, to je dojem z dnešního ubytování. Večeříme slepici na paprice bez slepice od našeho šéfkuchaře (mimo jiné i řidiče, průvodce, pokladníka - šéfa) Jetela.

Večer se skládáme do velitelského stanu a hrajeme Carcassone. Uléháme s vědomím, že budíček je stanoven na 7:20.

Středa 7. 7. 2004
Ráno, přesně ve stanovený čas vylézáme, balíme věci a odjíždíme do Dolních Věstonic, kde v Jednotě nakupujeme snídani, kterou konzumujeme na lavičce na návsi. Odtud také vyrážíme na 13 kilometrový výšlap přes Pálavské vrchy. Nejprve stoupáme kolem vinice, pak lesem, až k zřícenině Děvičky, odkud se naskýtá úchvatný pohled na Novomlýnské nádrže a vinice.

Další zříceninou při našem putování je Sirotčí hrádek, opředený tragickou pověstí. Přechod Stolové hory a vrchu Turold je již maličkostí a my se ocitáme v malebném městečku Mikulově. První na ráně je zde Kozí hrádek - dochovaná čtvercová věž, sloužící jako vyhlídka na město. Pak navštěvujeme rozsáhlý židovský hřbitov, kde se dozvídáme mnoho zajímavého a pro nás neznámého.

V centru Mikulova se rozdělujeme na dvě skupiny - Jetel odjíždí autobusem v 15:10 pro auto do Věstonic, my ženské nakupujeme na večeři a snídani a odcházíme do cukrárny na zaslouženou kávu se zákuskem.

Po čtvrté hodině jsme zase všichni spolu a tak si prohlížíme, tentokrát jen zvenku, Mikulovský zámek s Růžovou zahradou.

Dnešní putování končíme v kempu Apollo. Večer pečeme buřty, ke kterým přikusujeme meloun a zapíjíme bílým vínem.

Čtvrtek 8. 7. 2004
I dnes dodržujeme budíček kolem půl osmé, protože nás čeká časově náročný program. V Lednici si zapůjčujeme kola, abychom zvládli prohlídku obrovského Lednicko-valtického areálu.

První romantickou stavbou je Janův hrad - lovecký zámeček z počátku 19. století, který si prohlížíme se slečnou průvodkyní. Na cestě do Valtic přibrzďujeme, občas i na chvíli zastavujeme u Apollonova chrámu, Tří Grácií, Sv. Huberta a Randevous. Po příjezdu do Valtic (minimálně 30 °C ve stínu) usedáme k obědu, abychom posilněni zvládli návštěvu zámku Valtice. Při zpáteční cestě do Lednice míjíme Hraniční zámek (jediná opravená stavbička, přetvořená na hotel a restauraci pro movitější klientelu) a Rybniční zámeček. V 15 °° vracíme kola a větší část výpravy (Jetel+Bláňa+Jíťa) se chystá na prohlídku zámku Lednice. Peťa s Peťou si zatím prohlížejí dravce společnosti Zeyferus. Společně se vydáváme k Minaretu - 60 m vysoké vyhlídkové věži z roku 1802. 302 schodů nahoru je po dnešním cyklistickém výletě poslední kapkou a tak zpátky k zámku se vezeme drožkou. Zde také končí putování po historických památkách Jižní Moravy.

Ještě tajně vjíždíme do kempu, abychom využili sprch a pak se pomalu vydáváme k domovu. Výbornou večeři si objednáváme ve 21 hod. v Telči na náměstí a zvažujeme "co s načatým večerem". Podle zpráv o počasí se na nás valí přívalové deště, bouřka a vichřice, tak místo přespání v Telči volíme variantu B - odjezd do ČB. Naše letošní dovolená tedy končí v ČB ve 23:15, kde posádku vozu jako první opouští Peťa Tesařů. Ostatní osazenstvo se ukládá k spánku u Jetelů a ráno se odtud rozjíždí do svých domovů.


Ujeto: ??? km
Utraceno: 9951 Kč
Navštíveno: 21 památek zvenku i zevnitř (Telč, Dačice,Jemnice, Bítov, Vranov, Cornštejn, Radniční věž Znojmo, Podzemí Znojmo, Loucký klášter, Mlýn Slup, Jaroslavice, Děvičky, Sirotčí hrádek, Kozí hrádek, Židovský hřbitov Mikulov, Mikulov zámek, Lednicko-valtický areál, Valtice zámek, Lednice zámek, Janův hrad, Minaret)

Agentura Kultur-kontakt
Adresa: Plzeňská 2311/2A
370 04 České Budějovice
kancelář: Po - Pá 9-13
půjčovna kostýmů: Po, St, Pá 14-17
Mobil: 777 113 437
E-mail: mares@kultur-kontakt.cz
GDPR směrnice
Ič: 638 84 933
DIČ: CZ7310171286
Č. účtu: 104471069/0300 ČSOB

Webmaster: voky wedos