galerie

Dovolená s Jetelem po osmé 2001

| Fotogalerie (64) | Text |

Termín: 30.6 - 5.7.2001

Naši drazí přátelé. Sešel se nám rok s rokem a opět nastává čas dovolených, letního běsnění a řádění, které pro mnohé z nás vyvrcholí odjezdem na dětský tábor. Zde naše nervová soustava dostane náležitě zabrat. Proto si mnozí z nás jako průpravu před nadcházející psychickou, ale i fyzikou zátěží zvolili ?nenáročnou oddychovou akci,? které se v odborných a fundovaných kruzích říká DOVOLENÁ S JETELEM.

Pro tento ročník populární akce byl zvolen pro nás nezavedený způsob dopravy ? auta. Ne, že by jsme zlenivěli, ale to pro tu moc, moc velkou vzdálenost, na kterou jsme se vydali a pro to, co všechno chceme navštívit. Přiložená mapka alespoň ukazuje místo.

Náš plán proto na následující dny je jasný. Razíme na Liberecko a proto hurá na dovču!!!

30. 6. 2001

A je tu první den dovolené, na kterou se všichni těšíme celý rok jak malé děti. Pro tentokrát mají všichni cestovatelé sraz na Dlouhé louce, kam Tesařů přijíždějí svým obrovským autem (nebo je to náklaďák?).

Od Jetela dostáváme krásná ? letos zelená ? trička s vyobrazením cíle naší výpravy ? Ještědem. Pro úplnost záznamu doplním jména všech účastníků letošní dovolené. Po osmé je tu Jetel, bez něhož by nebylo ani dovolené. Dále pak Blanka, Zdeněk a Petra Tesařů, Milouš a Verča Havránků, Vokurka a Lucka, Miloš s Petrou Jíťa a další.

Ne všichni jedou s námi již z Českých Budějovic. Jelikož jsou někteří z Liberce ? cíle dnešní výpravy ? připojí se až na místě. Docela se všichni těšíme na Miloše, který zajišťuje ubytování v Bedřichově. Čas nás tlačí a proto neprodleně vyrážíme na dalekou cestu, která ? div se světe ? dopadla nad očekávání úspěšně. V Liberci jsme se všichni zdárně setkali a vyrazilo se na Bedřichov. Pocity z této krajiny byly míšené, krajina okolo cesty připomínala vylidněná pohraničí ? mnoho pobořených a zničených továren a domů. Pro nás dost nezvyk.

V Bedřichově jsme se po malých problémech ubytovali v krásné dřevěné chatě a i paní majitelka na nás udělala příznivý dojem. Před večeří jsme se ještě vydali k ?nedaleké? kapličce na protější stráni. Od ní to bylo ?jen? kousek na nedalekou rozhlednu. Námaha se však vyplatila. Z vrcholku rozhledny byl nádherný výhled na Liberecko. Miloš nám dal docela přehled o kraji před námi. Nebyla to ale jen krajina, která nás tu upoutala. Nenadále kde se vzal, tu se vzal, na svém kole přichvátal pod rozhlednu i známý režisér Filip Renč.

Pro dnešek už bylo zážitků dosti a proto po vydatné večeři následoval kýžený oddych. Jen Jetel nechtěl dát pokoj a ještě před spánkem provětral naše mozkové závity hrou ?Chcete být milionářem?. Samozřejmě, že jsme chtěli všichni, ale takových by bylo! Proto řídíce se heslem ?ráno moudřejší večera? jsme vyrazili na kutě.

1. 7. 2001

Na dnešní den jsme naplánovali výlet do Liberce. Samozřejmě nás lákala návštěva místní, celorepublikově vyhlášené atrakce, kterou je Aqua park Babylon. Po prohlídce jsme ale usoudili, že vzhledem k ceně za vstup, bude nejlepší ho navštívit až v odpoledních hodinách.

Proto jsme si zatím prošli památky Liberce a těšili se na brzkou vodní koupel. Večer jsme se, jak je již na dovolených pravidlem, vydali do místního bia.

2. 7. 2001

Předešlý den jsme dostali kontakt na možnou exkurzi do Jablonecké bižutérie. Byla by to trestuhodná chyba toho nevyužít. Míra se s dotyčnou paní telefonicky spojil a vyrazilo se.

Toto dopoledne jsme snad poprvé v životě viděli, jak se dělají ručně foukané a malované vánoční ozdoby. Byla to obdivuhodná práce a nás potěšilo, že si tyto výrobky můžeme zakoupit v podnikové prodejně. Neméně nás zaujala i výroba pověstné bižuterie. Po skončení samotné exkurze se marně hledal Milouš, který se snažil vylodit nějaké výrobky pro sebe. Bylo toho nakonec 9,5kg polotovarů. Všem se to líbilo a Jetela napadlo, že by to mohl být dobrý poklad pro děti na tábor. Proto jsme se domluvili, že se zítra pro ještě nějaký ten polotovar i hotovou bižu zastavíme.

Po obědě jsme opět usedli do připravených kočárů a vyjeli na výlet do Hruboskalska na tvrz Vranov, která je více známá pod názvem Pantheon. Je to, nebo lépe byla to, tvrz vysekaná celá ve skále. Místo průvodce jsme dostali desky s textem, který nám Míra během prohlídky předčítal.

Nakonec jsme prohlídku završili pohledem do údolí z místa, na které se dalo dostat jen po - ne moc důvěry vzbuzující - lávce. Vše dobře dopadlo a mohlo se pokračovat dá do kopců ku hradu Valdštejn. Ten jsme však již nenavštívili, jen se pokochali krásou zdejšího kamenného mostu, koupili zmrzlinu a hurá ku našim dopravním prostředkům.

No a večer nás čekala ta pravá vodní koupel v Aqua parku Babylon. Byla to skvělá relaxace po namáhavém dnu. Skutečností však zůstalo, že Jí´ta na zdejší tobogány draze doplatila. Její krásné černé plavky po hodině strávené jízdou na tobogánech doznaly těžkou újmu v podobě dírky velikosti mexického dolaru na? no prostě tam.

3. 7. 2001

Tento den byl už od rána narvaný akcemi. Po ránu se vyrazilo do zdejší ZOO. Bylo pravdou, že se Jetel s Miloušem ještě před tím vydali do Jablonce pro ?železo.? Dle jejich přihlouplých výrazů asi pochodili dobře.

A co ZOO Liberec? Paráda! Snad nejvíce se všichni zdrželi u krmení tučňáků a šimpanzů. Jeden z nich byl obzvláště vypečený a dělal neslušná gesta.

Po skončení prohlídky v ZOO jsme opět nasedli do připravených kočárů a vyjeli směr nedaleký Ještěd. Tam jsme zaparkovali skoro pod nástupní stanicí lanové dráhy a i cesta lanovkou nebyla nepříjemná. Po výstupu na samotný Ještěd nám přišli vhod nesené větrové bundy. Docela to tam táhlo. Na druhou stranu byl odtud krásný pohled do krajiny. Prostě bylo nádherné vidět Trosky z opačné strany, ale mít jistotu, že na ně dnes nemusíme pospíchat.

Cestu dolů jsme si pořádně užili. Bylo docela horko a tak malé občerstvení cestou přišlo rozhodně k duhu. I Míra si dal malé pivo, a to už bylo co říci.

Poslední dnešní akcí byla návštěva místní záchranné služby. Když už tři z nás u ní pracují, bylo by škoda toho nevyužít. Všem se nám líbil zdejší pracovní nástroj (vrtulník), a i návštěva meteorologické stanice nebyla marná. Alespoň (možná) víme, jaké počasí nás do konce dovolené čeká.

4. 7. 2001

Dnešek byl jak jinak dnem oddychovým, a proto se šlo na malou pěší procházku na Černou Nisu. Proč Černá Nisa? Nu, to asi proto, že podloží tvoří černá rašelina, která dává vodě charakteristické zabarvení a nezaměnitelnou vůni. Našli se však mezi námi někteří odvážní, které to však neodradilo a vrhli se do zdejší bahenní (ale asi zaručeně zdravé) lázně. Při další cestě přišla vhod grilovaná klobáska ve zdejším lesním pohostinství.

5. 7. 2001

Pomalu začíná se končit naše dovolená s naším (promiň Blanko) Jetýlkem. Pro dnešek je naplánován celkem hodnotný sportovní výkon. Rozhodli jsme se navštívit zámek Frýdlant a následně pokořit vrchol Ořešníku.

Zámek Frýdlant nás potrápil trochou deště, ale to zdatným výletníkům nevadilo. Proč taky. Větší část průtrže mračen jsme se schovávali v místní restauraci a dávali si něco dobrého na zoubek.

Druhá část dnešního výletu začala docela nenásilně - narazili jsme na pravou nefalšovanou pouť. A tak se někteří povozili na řetízkovém kolotoči, či lochnesce. Kdo nešel ani na to, či ono, alespoň pokoušel své střelecké štěstí.

Ale jak se říká, dost bylo zábavy. Bylo třeba pořádně šlápnout, aby se vytyčený výstup uskutečnil ve vhodném denním čase. Pro tuto variantu jsme využili starou (velmi starou) silnici, která snad pamatovala ještě Sámovu družinu. Místy se zcela ztrácela a nakonec nás opustila úplně. Nebo to bylo naopak, ale vyšlo to v podstatě nastejno. Další výstup spíše připomínal, že si začínáme hrát na jisté sudokopytníky či veverky, ale po několika hodinách jsme stáli na vrcholku Ořešníku a výhled na okolní krajinu byl dostatečnou odměnou. Cesta zpět už byla jen pouhou procházkou, a tak ji někteří nedočkavci raději seběhli. Asi už měli hlad, že je to tak rychle táhlo domů.

Agentura Kultur-kontakt
Adresa: Plzeňská 2311/2A
370 04 České Budějovice
kancelář: Po - Pá 9-13
půjčovna kostýmů: Po, St, Pá 14-17
Mobil: 777 113 437
E-mail: mares@kultur-kontakt.cz
GDPR směrnice
Ič: 638 84 933
DIČ: CZ7310171286
Č. účtu: 104471069/0300 ČSOB

Webmaster: voky wedos